Igenom ödemarker skall den banan gå,
över berg och dalar, över bäck och å.
Mycket arbete her bliver, skall dem banan färdig få,
för malm skall börja köras nittenhundratvå.

Banans andra ände det är Luleå,
sedan skall den över höga fjället gå.
Intill gruvan Luossavara skall den banan stryka fram
över norska gränsen till Ofotens hamn.

Mellan höga fjällen vid Ofotens fjord
skall en by anlägges uppi höga nord,
der en järnväg ifrån Sverige kommer till att tåga fram,
och det kände stället är Vicktoriahamn.

Medlemskartotek

Vi prøver å holde oversikt over alle som har spilt i Rombaksmusikken / Rallarmusikken opp
gjennom tidene. Vi er derfor takknemlig om dere gir oss tilbakemelding hvis dere ser at det er noen som mangler.

Fornavn Etternavn Startet Sluttet Instrument Ant. År
Hilde  Degerstrøm 2014 2016 Klarinett 2
Miriam Utheim 2007 2007 Klarinett 1
Marianne Edvardsen 2005 2008 Klarinett 4
Elisabeth Edvardsen 2005 2005 Klarinett 1
Paul Steinar Samuelsen 2005 2006 Trompet 2
Runar Sollie 2004 2005 Klarinett 2
Ann-Mathilde Møllerup Skaten 2003 2003 Trompet 1
Jarl Salomonsen 2003 2003 Bass 1
Margareth Nordmark 2001 2003 Trompet 3
Julia Iversen 2001 2004 Klarinett 4
Gøril Salberg 2000 2000 Saksofon 1
Marita Akselsen 2000 2001 Bariton 2
Per Christian Dalmo 2000 2001 Trommer 2
Vincentz Knagenhjelm 2000 2001 Trompet 2
Mette Nergård 1999 2001 Fløyte 3
Silje Haugen 1999 2001 Saksofon 3
Ole-Kristian Losvik 1999 2000 Trompet 2
Maria Bakke 1998 2000 Trombone 3
Ole Kr. Svenning 1997 2006 Trombone 11
Torbjørn Melkersen 1996 2004 Orger 9
Geir Sigmund Isaksen 1993 1996 Trompet 3
Elisabeth Getz 1993 1996 Klarinett 4
Evald Nergård 1993 1996 Trumpet 4
Bente Kristensen 1992 1994 Trompet 3
Knut Einar Wold 1991 1992 Klarinett 2
Marit Bartholsen 1991 1999 Klarinett 9
Nina Røch 1991 2000 Trompet 10
Per Ivar Wold 1987 2001 Bariton 15
Sara Kristine Berg 1986 1998 Trombone 13
Helge Jensen 1985 1995 Bass 11
Tor Thomassen 1985 1989 Trompet 3
Anita Sletbakk 1984 1988 Trombone 5
Unni E. Forshaug 1984 1991 Klarinett 8
Jørn Pettersen 1984 1994 Klarinett 11
Emil Andersen 1983 1992 Bass 10
Per Børre Seloter 1982 1992 Bariton 11
Ben Pedersen Stenvold 1982 1983 Bariton 2
Else Breines Breines Vik 1981 1982 Klarinett 2
Terje Andreas Vik 1981 1982 Saksofon 2
Jan Viggo Fredheim 1981 1985 Trompet 5
Per Frydendal 1981 1998 Trommer 18
Steingrim Sneve 1981 1998 Trombone 18
Johan (Jonas) Johansen 1980 1982 Bass 3
Ketil Lyngedal 1980 1987 Klarinett 15
Tor Einar Fagereng 1979 1983 Bass 5
Bente Mårtensson 1979 1982 Trombone 7
Per Håvard Osmark 1975 1980 Bestikk 20
Sigholdt (Sikken) Solum 1975 1979 Klarinett 5
Odd Teistum 1972 1975 Bariton 4
Per Røren 1972 1975 Trommer 4
Arne Blomli 1971 1971 Trompet 1
Svein Henriksen 1971 1975 Trompet 5
Armann M. Eide 1970 1970 Trompet 6
Ulf Andreassen 1969 1975 Trommer 7
Sigmund Forshaug 1968 1975 Pikkolo 6
Torbjørn Røsok 1966 1972 Bariton 7
Jann G. Jørgensen 1962 1975 Klarinett 14

Tuba

Fan

Samarbeidspartnere